Leigh Cunningham

KILKA SŁÓW O LEIGH

Leigh urodził się 31.08.1968r. w UK. Swoją karierę nurkową rozpoczął w Izraelu w 1993r., robiąc kursy CMAS*, CMAS ** i kurs dive mastera w Padi.

Po dwóch latach pracy w Izraelu , spędził rok w Ameryce Środkowej eksplorując głębokie nurkowiska na Karaibach, po czym przeniósł się do Egiptu, do Dahabu, gdzie szybko został instruktorem nurkowania rekreacyjnego. Praca w Dahabie w pobliżu Blue Hole rozbudziła w nim apetyt na głębokie nurkowania. Znał reputację tego miejsca, miał świadomość, że Blue Hole potrafi rościć sobie prawo do życia nurka. Dlatego poświęcił się edukacji i ćwiczeniom, żeby podejść do tego miejsca z wymaganym szacunkiem. Leigh mówi: „To jak praca na wysokościach – spada się tylko raz. Kiedy robisz to codziennie, musisz być przygotowany każdego dnia tak samo”. Mając na koncie pięć nurkowań poniżej 200 metrów, 20 – pomiędzy 150 a 200 metrów i ponad 500 poniżej 100 metrów, Leigh zdążył się oswoić z głębokością.

Nurkuje już od 20 lat i pobił dwa rekordy w Morzu Czerwonym – schodząc na 220 i 240 metrów w 2002 roku.Oba te rekordy były częścią projektu „In Deep” którego inicjatorem był sam Leigh Cunningham. Projekt wymagał rygorystycznego programu treningowego, obejmującego zarówno fizyczne jak i psychiczne przygotowania. W 2005 roku wspólnie z Markiem Andrewsem wykonali najgłębsze wrakowe nurkowanie na świecie, schodząc na 205 metrów do wraku Yolanda niedaleko Sharm El Sheikh w Egipcie.

Minęło już 15 lat, odkąd Leigh zgłębia tajniki nurkowania technicznego. Ukończył wiele kursów i uzyskał następujące certyfikaty: instruktor CMAS ***, techniczny nurek jaskiniowy NACD i NSS/CDS , SDI Instructor Trainer, TDI Instructor Trainer, PSA, OC i CCR Instructor Trainer, IANTD Advanced Trimix Instructor, DSAT Tec Trimix Instructor.

LEIGH PODCZAS SWOICH NURKOWAŃ UŻYWA OŚWIETLENIA AMMONITE SYSTEM: ZESTAWU LED SOLARIS I BACKUPOWEJ LATARKI LED ONE.