Sidemount kontra Backmount

Sidemount kontra Backmount

Coraz większa liczba płetwonurków naturalnie przechodzi od nurkowania rekreacyjnego do technicznego. Powody i inspiracje są różne, oto niektóre nich: osiąganie większych głębokości, wydłużenie czasu dennego, penetracja jaskiń lub odhaczanie kolejnych wraków na swojej liście marzeń. Wszyscy mamy swoje indywidualne aspiracje nurkowe i powody, dla których uwielbiamy być pod wodą. Jeśli chodzi o wybór sprzętu, dlaczego miałoby być inaczej? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Ludzie często pytają mnie jaki jest sekret spokojnego i relaksującego nurkowania? Moja odpowiedź jest zawsze taka sama - musi to być użycie najbardziej odpowiedniego sprzętu do konkretnego nurkowania, który spełnia Twoje indywidualne potrzeby i wymagania. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o nurkowanie techniczne, ponieważ wraz ze wzrostem ilości zaawansowanego sprzętu i poszerzeniem zakresu wykonywanych pod wodą zadań niebagatelne staje się upewnienie, że masz przy sobie tylko niezbędny sprzęt, który jest ergonomiczny i pewny w użyciu.

Nurkuję w konfiguracjach backmount, sidemount, multistage i CCR. Nie jest tajemnicą, że preferuję sidemount, niezależnie od tego, czy jestem w jaskiniach, czy na wodach otwartych. Dla mnie chodzi o odciążenie pleców w każdym środowisku. Dla niektórych posiadanie ciężaru na plecach nie powoduje problemów. Sam musisz zdecydować, co Tobie odpowiada, zarówno w wodzie, jak i poza nią.

Zacznijmy od dobrego szkolenia. Koniec końców nic nie zastąpi doświadczenia - zarówno instruktora, jak i własnego. Jak najbardziej rozmawiaj z ludźmi, obserwuj fora, ale pamiętaj, że w internecie nie ma żadnej opcji weryfikacji autora. Komu więc możesz tak naprawdę zaufać? Oczywistą odpowiedzią jest to, że musisz sformułować własną opinię, a najlepszym sposobem na to jest wypróbowanie sprzętu, ale pod okiem doświadczonego i renomowanego instruktora. Większość pełnoetatowych instruktorów technicznych spędza tysiące godzin pod wodą w dużej mierze poświęcając czas na doskonalenie obsługi sprzętu. Dlaczego więc nie skorzystać z tego doświadczenia? Pomiń niewygodne błędy i czas spędzony na analizowaniu, jak powinna pasować uprząż, gdzie powinien znajdować się balast, jakiej długości wybrać węże automatu oddechowego, jakich D-ring’ów użyć i gdzie - po prostu przejdź do nurkowania i zdecyduj, czy coś ci się podoba . Ostatecznie ma to być przyjemnością i relaksem, a nie stresem i ciągłą walką ze sprzętem.

Słyszeliśmy wiele dyskusji na temat trudności związanych z używaniem sidemount na łodzi lub efektywnym ustawieniem wielu butli do głębokich nurkowań, ale trzeba powiedzieć, że te kwestie dotyczą również konfiguracji plecowej i ostatecznie sprowadzają się do szkolenia pod okiem doświadczonego instruktora. Konfiguracja butli bocznych to „świeżak” w porównaniu do nurkowania z użyciem zestawu typu twinset. Jak to w przypadku nowych rozwiązań pomyłki i złe rozwiązania się zdarzają. Z mojego doświadczenia wynika, że chociaż większość łodzi jest „wyposażona pod” nurków używających zestawy plecowe to dobrze wyszkolony nurek sidemount ma znacznie większą elastyczność w przygotowywaniu się, tj. siedzenie na ławce, wstawaniu, klęczeniu na pokładzie nurkowym, siedzeniu okrakiem na siodle RHIB lub zakładaniu / zdejmowaniu sprzętu w wodzie. Nie można zaprzeczyć, że każda konfiguracja ma swoje wady i zalety, ale tak naprawdę sprowadza się to do tego, jak się czujesz w wodzie, a po odpowiednim treningu nauczysz się, jak ułatwić sobie życie i przezwyciężyć wszelkie problemy. Chodzi o technikę, a przy odpowiedniej technice nawet mniejsi, drobniejszej postury nurkowie mogą z łatwością obsługiwać wiele butli w różnych sytuacjach.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli rozważasz przejście z nurkowania na pojedynczej butli na twinset, a może i dalej, moja ostateczna rada brzmi: nie słuchaj całej gadki i szumu na temat różnych konfiguracji, ale zamiast tego sprawdź każdą. Poświęć swój czas na poszukiwanie renomowanego instruktora, który pomoże Ci w odpowiednim doborze sprzętu - wkrótce dowiesz się, co najbardziej Ci odpowiada i tym bardziej pokochasz nurkowanie!