Mihai Besesek

Kilka słów o Mihaile

Jego pasja do speleologii rozpoczęła się w dzieciństwie a rozwinęła gdy w 2000 roku rozpoczął eksplorowanie jaskini w Rumunii. Rozwijał swoją pasję i wiedzę speleologiczną biorąc udział w wielu kursach i szkoleniach z takich dziedzin jak techniki jednej liny (SRT), topografia jaskiniowa, kartografia, ratownictwo jaskiniowe, archeologia jaskiniowa czy biospeleologia. Szkoląc się zarówno w Rumunii jak i Francji stał się członkiem pierwszego pokolenia profesjonalnych rumuńskich speleologów. Jest członkiem ekipy, która odkryła najstarsze malowidła jaskiniowe w centralno-wschodniej Europie (w Coliboaia, Rumunia).

Jego pierwsza styczność z nurkowaniem jaskiniowym miała miejsce w 2015 roku. Od tego momentu szkoli się z nurkowania technicznego jaskiniowego w konfiguracji sidemount.  Mając na koncie głównie nurkowania w zamkniętych środowiskach (overhead) Mihail poświęca się eksploracji zalanych jaskiń.

Wraz z pomocą znajomych nurków oraz społeczności speleologów rozpoczął projekt promocji eksploracji i nurkowania w rumuńskich jaskiniach o nazwie „Transilwania Cave Diving”. Brał także udział w projektowaniu wersji „Transylwania” zestawu Sidemount BCD Side16 Avenger firmy TecLine.