Johan de With o Led Speleo

Johan the With,

 Miałem przyjemność testować Ammonite LED Speleo we francuskich jaskiniach.

Pierwsza rzecz, na którą zwróciłem uwagę – czas świecenia 16.5 godziny przy zasilaniu z baterii 10Ah to fantastyczny wynik!

Trzystopniowa regulacja mocy (20, 60, 100%) daje możliwość reagować nurkowi na różny stopień przejrzystości wody i dostosowywać moc do zmiennych warunków w jaskinii.

Maksymalna moc 1300LM (i tutaj producent nic nie naciąga jeżeli chodzi o podaną wartość) to jest coś więcej niż wystarczająca moc w nurkowaniu jaskiniowym. Doceniałem tę moc nurkując w kilkuosobowym zespole jak i podczas nurkowań szkoleniowych.  1300LM to w zupełności wystarczające oświetlenie, gdy nurkujemy w kilka osób i łatwo jest kogoś przypadkowo oślepić, i gdzie zbyt mocne światło może być jedynie źródłem problemów i niebezpiecznych sytuacji.

Wykonywałem więcej niż dwa nurkowania dziennie. Brak konieczności ładowania akumulatora między nurkowaniami to jest coś, na co nurkowie jaskiniowi czekają. Dobrze jest mieć poczucie pewności, że bateria w żaden sposób nawet nie zbliża się do swojego kresu, gdy planujemy w ciągu dnia więcej niż dwa poważne nurkowania. Do tego dochodzi możliwość stosowania zapasowych akumulatorów, nawet większej pojemności (14 i 24Ah). System jest rozłączalny, więc między nurkowaniami wystarczy je tylko podmienić i wchodzimy ze świeżą baterią do wody.

W mojej konfiguracji LED Speleo wraz z baterią 10Ah stanowiło moje główne oświetlenie, podczas gdy do mojego zestawu grzewczego opartego na Accu Thermo 24 miałem podłączonego LED Heliosa jako zapas. Moim zdaniem to doskonale uzupełniająca się konfiguracja z LED Heliosem i jego 11 stopniami kąta świecenia i 3000LM (i także trzystopniową regulacją mocy). Bateria 24Ah zapewnia mi 7 godzin świecenia Heliosa.

Jako uzupełnienie zestawu używam dwóch latarek Ammonite LED Stingray, każda zapewnia około 1000LM i 1.5 godziny świecenia. Stingray ma dość szerokie i mocne pole świecenia by zapewnić mi odpowiednie poczucie bezpieczeństwa na wypadek utraty podstawowej lampy.

Nie stoję już przed dylematem, czy dla oszczędzenia akumulatora wyłączyć światło i wystraszyć resztę zespołu, mogę spokojnie zmniejszyć moc świecenia do 20% i nie martwić się o stan baterii.

Co więcej standaryzacja uchwytów Goodmana firmy Ammonite pozwala mi stosować ten sam Goodman Soft albo Modular Goodman do dwóch głowic – szybko, bez dodatkowych narzędzi wymieniam głowicę w uchwycie i moje światło zapasowe staje się świałtem głównym. Robię to pod wodą, zapasowa głowica nie musi być wyposażona w uchwyt przez cały czas, co znacząco optymalizuje konfigurację.

Po latach doświadczeń i testów różnych głowic wielu bardzo renomowanych marek, mogę powiedzieć, że ta spełnia wszystkie moje wymagania odnośnie mocy świecenia, wtrzymałości, czasu pracy, wymiarów i wagi a także łatwości konserwacji. Dodatkowo modularność zestawu sprawia, że łatwo jest wymieniać w nim elementy.

Podsumowując, jest to głowica którą mogę polecić każdemu nurkowi jaskiniowemu zastanawiającemu się nad zakupem dobrego oświetlenia !!